Zimska škola fizike u Osijeku
Autor: Martina Vidak, 9. 2. 2017.

U subotu,  4. veljače 2017. godine učenici sedmih i osmih razreda, u pratnji nastavnice Martine Vidak, posjetili su Odjel za Fiziku u Osijeku i sudjelovali u 13. po redu Zimskoj školi fizike.

Učenici su imali priliku vidjeti i sudjelovati u 6 radionica koje su za njih pripremili profesori drugih škola te proširiti i utvrditi svoje znanje o fizikalnim zakonima.

Jedna od najzanimljivijih radionica učenicima je bila Need for speed u kojoj su sami izrađivali otopinu koja je ubrzala autić nakon čega su, mjereći put i vrijeme mogli izračunati njegovu brzinu.

Na radionici Physics dab učenici su se uvjerili kako brzo možemo smrznuti namirnice uz pomoć tekućeg dušika i kako uronjeni balon u tekući dušik smanjuje svoj volumen.

Da i u igračkama ima fizikalnih zakona slušali su na radionici fizika u igračkama gdje su naučili kako i igračke nastoje zadržati najmanju energiju.

Učenici su imali prilike i izračunati kalorije pojedinih namirnica uz pomoć programa na računalu, saznati nešto o aternativnim izvorima energije te kako su pojedini znanstvenici otkrili svoje čuvene zakone poput Pitagore i Newtona.

Više fotografija možete pogledati u Fotogaleriji.