Žene u matematici - Intervju s nastavnicom Vesnom Šarić
Autor: ERIKA FOKI, SARA MALETIĆ, 7. 3. 2018.

Povodom Dana žena, iz izvannastavne aktivnosti Matematičari istražili smo i izradili plakat o ženama u matematici. Žene su slabo zastupljenje u znanosti te ih se slabo spominje, zato smo odlučili spomenuti njih nekoliko.

Odlučili smo i intervjuirati nastavnicu Vesnu Šarić, učiteljicu matematike iz PŠ Kneževo, jer je žena u matematici koja se dugi niz godina bavi matematikom i voli je. Pod opširnije pročitajte njezine odgovore na naša pitanja.

Kada ste znali da ćete izabrati matematiku kao predmet Vašeg studiranja?

Već u gimnaziji znala sam da ću studirati matematiku jer mi je to bio najzanimljiviji i najlakši prednet i uvijek sam bila uspješna u natjecanju iz matematike i fizike.

Što Vas najviše privlači u matematici?

Matematika razumije tajne univerzuma, mikrokozmosa i makrokozmosa. Matematika proučava skupove i funkcije definirane na njima i može razumijeti i opisati sve moguće objekte, procese i pojave (zato mi je njzanimljivi kolegij na fakultetu bio Funkcionalna analiza).

Tko Vam je uzor od matematičara?

Ne bih mogla izdvojiti jednog, ali evo: Lobačevski – ruski matematičar, Descartes, Mileva Marić (supruga A. Einsteina), Marin Getaldić. Znate li da je pisac Alise u zemlji čudesa bio matematičar?

Jeste li se oduvijek zamišljali kao nastavnik matematike?

Ne baš. Više sam voljela raditi kao programer, a puno lakše mi je bilo biti profesor u srednjoj školi nego u osnovnoj.

Biste li rekli da je matematika lagan predmet?

Matematika bi po meni trebala biti najlakši predmet zato što uvijek iz jednog proizlazi drugo, novo. Znači naučiti teoriju i graditi dalje. Svako dijete može naučiti toliko da mu matematika ne bude teška.

Koji je Vaš životni moto?

Moj životni moto je da se u životu mora naučiti (ili otkriti kako) biti sretan (a da pri tome ne povrijedimo nikoga).

Imate li hobije?

Više od deset godina učim indijsku astrologiju jyotish. On je dio indijske vedske znanosti, tisućama godina starije od zapadnjačkih znanja i spoznaja, a isto kao i matematika bavi se tajnama svemira, života i postojanja.

Što biste poručili učenicima koji baš i ne vole matematiku?

Da matematika ne bi bila problem mora se biti redovit i radoznao. Ništa od toga nije „teško“, dajte si šansu.

Zahvaljujemo se nastavnici Šarić na iskrenim odgovorima, a u prilogu možete vidjeti slike pozantih matematičarki. Intervju i plakat odradili učenici 7.razreda iz Kneževa pod vodstvom nastavnice matematike Ivane Pušić.