Predstavljena knjiga "Usmene priče Hrvata iz južne Baranje" u Belom Manastiru
Autor: GORAN PODUNAVAC, 30. 10. 2018.

U Dvorani za produkcije Umjetničke škole u Belom Manastiru 30. listopada 2018. godine predstavljena je knjiga Usmene priče Hrvata iz južne Baranje.

Na početku svečanosti okupljene je pozdravio predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Belom Manastiru Petar Tokić.

Okupljenima se obratila i recenzentica knjige​ prof. dr. sc. Ružica Pšihistal koja je istaknula kako je tema knjige relevantna i korisna kao temelj za nova istraživanja u područjima različitih znanstvenih disciplina i posebno važna za lokalnu zajednicu i baranjsku regiju. Napomenula je i kako je posebna vrijednost knjige što se prvi put na jednom mjestu donosi izvorna usmenoknjiževna, uglavnom rukopisna građa, prikladno opisana i klasificirana.

Nekoliko ulomaka iz knjige na izvornom dijalektu pročitao je gospodin Tomislav Tenjeri, član belomanastirskog Hrvatskog kulturno-umjetničkog društva​.

Autor knjige dr.sc. Željko Predojević posebno je iskazao zahvlanost za prikupljanje tekstova svojim kazivačicama i kazivačima do kojih je uglavnom dolazio kroz prijateljske i rodbinske odnose diljem Baranje, ali i preko njegovih kolega  i učenika iz naše škole čije su bake i djedovi, ali i roditelji pa i sami učenici kazivali priče iz cijele Baranje.

Knjiga se sastoji od dvaju glavnih dijelova. U prvome dijelu govori se o geografskom-povijesnom okviru regije, nositeljima tradicijske kulture te usmenoj književnosti regije s naglaskom na pričama. Drugi dio knjige donosi prvi sustavan prikaz zapisa usmenih priča iz regije podijeljenih u poglavlja prema tipičnim usmenoknjiževnim žanrovima (predaje, svagdanjske i šaljive priče, priče o životinjama i basne, bajke, pričanje o životu, viceve i jednoj zabilježenoj legendi).

Knjigu Usmene priče Hrvata iz južne Baranje objavili su Centar za kulturu Grada Belog Manastira i Ogranak Matice hrvatske u Belom Manastiru uz financijsku pomoć Grada Belog Manastira.

Nakon predstavljanja knjige naš učitelj Željko je vodio razgovor s mnogobrojim prisutnim gostima, u svezi niza mu upućenih pitanja, oko nastanka knjige. Više fotografija možete pogledati ovdje.