Kirbaji, kermenci, proštenja

Školski projekt područne škole iz Branjine pod nazivom Kirbaji, kermenci i proštenja kroz školsku godinu 2013./14. provodile su učiteljice Ana Predojević i Nataša Jakopec. Pokušale su učenicima dočarati kako je izgledalo kirvajsko razdoblje u Baranji nekada prije, odnosno kako se kirbaj iščekivao te što je značio narodu koji ga je slavio. Kako je naša Baranja multinacionalna i multikulturalna regija i školski projekt je učenicima pokazao kako se kermenc slavio u baranjskih Šokaca, ali i proštenje u baranjskih kajkavaca.

Učenici su sa svojim učiteljicama pripremali kirbajske poslastice - medenjake, lizalice i licitarska srca.

U školski projekt su se uključili i roditelji, a posebno se istkla Evica Bugarin, rođena u Dražu, koja nam je divanila o kirvajskim običajima u Daražu i to po daraško šokački. Majka Petre Copak nam je pak izradila prekrasna licitarska srca koja su bila i najvažnji kirvajski slatkiš naših krajeva. Kako je to izgledalo na predstavljanju roditeljima pogledajte u ovom video uratku.