Sigurnost na Internetu

SAVJETI ZA DJECU

OPREZNO NA INTERNETU

Nemoj nikome davati osobne podatke:
– svoje ime
– adresu elektroničke pošte
– korisnička imena i lozinke
– brojeve telefona
– adresu
– ime škole

Nemoj nikome davati osobne podatke svojih prijatelja i roditelja.

LAŽNO PREDSTAVLJANJE
Osobe s kojima komuniciraš putem interneta mogu lagati o tome tko su i koliko imaju godina. Nisu sve informacije koje dobiješ putem Interneta točne i istinite.

SUSRETI S DRUGIM OSOBAMA
Susret s osobom koju si upoznao/upoznala putem interneta može biti opasan.
Susresti se možeš samo uz dopuštenje svojih roditelja ili skrbnika i to isključivo onda kada susretu oni mogu biti prisutni.

PRIMANJE I SLANJE PORUKA
Primanje e-mailova, poruka putem aplikacija za izravnu razmjenu elektronske pošte (popularnih Instant Messangera), otvaranje datoteka, slika i video materijala može ti stvoriti problem:
– virusi ti mogu onemogućiti daljnji rad na računalu
– na zaslonu računala mogu se pojaviti uznemirujuće i seksualne poruke, slike ili video sadržaji.

POVJERI SE
Nisi ti kriv/kriva ukoliko primaš uznemirujuće i seksualne poruke.
Reci svojim roditeljima, skrbnicima, nastavnicima ili drugim odraslim osobama u koje imaš povjerenje ako te komunikacija putem interneta ili sadržaji koje dobivaš vrijeđaju, plaše ili su seksualne prirode.

Pošalji e-mail na adresu
policija@mup.hr

*pruzeto s www.net.hr

Sigurnije na Internetu - brošura

Brošura "Sigurnije na internetu" je vodič koji pomaže prepoznati opasnosti i aktivno se zaštititi. Pokriva najpopularnije usluge, kao što su društvene mreže (Facebook) i dijeljenje datoteka (BitTorrent), a posebno se fokusira na izbjegavanje prijevara te zaštitu privatnih i osjetljivih podataka.

Zaštitite privatnost na Facebooku

Saznajte o opasnostima kojima se izlažete prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na najpopularniju društvenu mrežu te kako podesiti svoj  profil na Fejsu tako da čuva privatnost.

Opasnosti Facebooka

Osim što je uvelike promijenila način komuniciranja i povezivanja putem Interneta, društvena mreža Facebook utječe i na naš svakodnevni život. Mreža je donijela mogućnost da jednostavno pratimo čime se bave naši prijatelji, dopisujemo se s njima putem poruka ili chata, postavljamo albume fotografija, glazbu koju volimo, igramo igre u kojima možemo kupiti virtualne predmete, pretplaćujemo se na praćenje obavijesti na profilima poznatih osoba ili političkih stranaka, biramo koga želimo pratiti više, a koga manje itd.

Međutim, zlonamjerni korisnici su uvidjeli da im Facebook može poslužiti kao platforma za svoje zlonamjerne aktivnosti. Društvene mreže im omogućuju brzo širenje zlonamjernog sadržaja, a pritom osiguravaju određenu vjerodostojnost jer korisnici vjeruju svojim prijateljima. Mnogi korisnici su tehnički neobučeni i nedovoljno upoznati s postojećim prijetnjama. Zbog svega toga je vrlo važno biti upoznat sa svim načinima na koje djeluju napadači, a u tome pomaže čitanje ove brošure.