Digitalizacija lokalne baštine

Što je to i kako je bilo prije?

katalog.pdf

« Listopad 2017 »

Rječnici

Bakina kuharica

Knjiga mjeseca

PROJEKT ŠKOLSKI GRB I HIMNA

Voditelj projekta: Željko Predojević

KORELACIJA PREDMETA U PROJEKTU

1. Hrvatski jezik – učenici pišu pjesme, nastavnici odabiru najuspješnije te možemo čak organizirati i malo glasovanje učenika koji će od najuspješnijih pjesama odabrati jednu za himnu.
  2. Glazbena kultura – uglazbiti pjesmu, odabrati zbor koji će otpjevati himnu ..
  3. Povijest – istražiti povijest Popovca, Kneževa i Branjine te izabrati najzanimljivije što smo pronašli za jednu od komponenata grba, ili da svako mjesto bude zastupljeno u grbu.
  4. Geografija – odabrati najzanimljivije prirodne ljepote naših mjesta za uklopiti u grb
  5. Priroda/Biologija – odabrati reprezentativnu biljku/životinju koja je specifična za naša područja
  6. Likovna kultura – oslikati/fotografirati sve što su učenici odabrali u prethodnim predmetima, te oslikati postignuća škole (Škola bez nasilja, Eko škola..)
  7. Matematika – odabrati oblik grba, matematički riješiti odabir i raspodjelu polja na grbu u koji ćemo uklopiti odabrane sadržaje za grb.
  8. Informatika – izrada grba, uslikati dječje crteže i ukomponirati ih u cjelinu koju smo odredili na matematici.

Vrijeme realizacije – do Dana škole

GRB OSNOVNE ŠKOLE POPOVAC

Simbolika grba

Odlučeno je kako će u grbu biti zastupljena sva tri mjesta u kojim naša škola djeluje. Popovac će reprezentirati slavoluk koji se nalazi ispred škole, a koji je ovdje podignut, prema usmenoj predaji, u spomen na umrle od kuge. Kneževo reprezentira današnji arhiv, nekadašnji dvorac Karla Ludwiga. Branjinu reprezentira stari hrvatski pleter čije smo motive uočili na pročeljima nekih starih kuća.

Uloga pletera je u ovom grbu trostruka, reprezentira Branjinu, starohrvatski je motiv te u grbu prikazuje i simbiozu tri mjesta u kojima naša škola djeluje.

Štit grba podijeljen je na tri djela. Prvi dio predstavlja fragment hrvatskoga državnoga grba, drugi dio obojen je u žutu boju koja predstavlja naš školski simbol – suncokret. Treći dio obojen je u zeleno jer se naša mjesta nalaze u prekrasnom zelenom okružju, ali i jer je naša škola u projektu Eko škola.

HIMNA OSNOVNE ŠKOLE POPOVAC

Svi učenici imali su pravo napisati pjesmu koja je mogla postati našom himnom. No, pristiglo nam je svega desetak tekstova.

Stručni glazbeni žiri, učiteljica Suzana Vencl i učitelj Tomislav Peran, odlučili su kako je za himnu najprikladniji tekst zajednički uradak učenica Dine Mihajlović i Ane Savanović.

Tekst je odabran jer reprezentira zajednički učenički duh svih naših učenika.

Svaki dan u školu se ide

Jer čekaju nas nove brige.

Jedinice, petice, trojke,

Imenik naš pune brojke.

Iako je škola mala,

Svi znaju – izgled vara.